Gdzie szukać wsparcia i pomocy?
Wykaz instytucji pomocnych dla ucznia i jego rodziny w sytuacji trudnej-kryzysowej :
- Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna nr 1 ,
40-837 Katowice
ul. Rataja 14
tel/fax. (32) 254-23-12
www.ppp1katowice.pl
- Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
40-083 Katowice, ul. Sokolska 26
Tel: 32 259 95 86
www.spppkatowice.wixsite.com/sppp
W obu poradniach każdy z was otrzyma pomoc w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej .Oferta poradni obejmuje diagnostykę uczniów, którzy mają trudności w nauce, w relacjach rówieśniczych,w relacjach rodzinnych. W poradni pracują także doradcy zawodowi, którzy pomogą Wam sprecyzować własne zainteresowania i umiejętności,dzięki czemu łatwiej wybierzecie dalszą edukację i ostatecznie przyszły zawód. Oferta poradni jest całkowicie bezpłatna dla uczniów z Katowic.
- Specjalistyczna Poradnia Rodzinna
40-126 Katowice, ul. Okrzei 4
Tel/fax 32 258 35 12
W poradni rodzinnej otrzymacie także pomoc psychologiczno-pedagogiczna w formie diagnostyki, konsultacji i poradnictwa psychologicznego oraz terapii. Terapia prowadzona jest w sposób indywidualny i grupowy. Obecnie w ofercie poradni funkcjonują dwie grupy terapeutyczne : grupa rozwoju osobistego dla młodzieży 14-17 lat, która chce lepiej radzić sobie ze stresem, lepiej czuć się wśród rówieśników, łatwiej dogadywać się z rodzicami, dowiedzieć się więcej o sobie oraz grupa terapeutyczna dla dzieci z niskim poczuciem własnej wartości. Oferta poradni jest bezpłatna.
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul.Jagiellońska 17. Katowice
Tel. (+48 32) 2510-087. Fax (+48 32) 2510-087
MOPS to instytucja , która kojarzy wam się zapewne tylko z pomocą finansową dla osób potrzebujących, a to nie pełna prawda. W MOPS-ie możecie uzyskać także bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną oraz skorzystać z oferty wielu stowarzyszeń i organizacji pozarządowych , z którymi MOPS współpracuje. Są to :
Stowarzyszenie „Po Moc” dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej
- Adres: Katowice ul. Krasińskiego 21
- Telefon: 32 255 38 69
Zadania:
Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym poprzez prowadzenie ośrodka interwencji kryzysowej w formie zapewnienia schronienia wraz z wyżywieniem dla kobiet i kobiet z dziećmi, będących mieszkańcami Katowic.
Śląskie Stowarzyszenie „Ad Vitam Dignam” Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Rodzin z Problemem Alkoholowym
- Adres: Katowice ul. Bednorza 22
- Telefon: 32 256 93 78
Zadania:
Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym poprzez prowadzenie ośrodka interwencji kryzysowej oraz miejskiego telefonu zaufania i punktu informacyjno-konsultacyjnego wraz z poradnictwem z zakresu problemów alkoholowych i narkomanii oraz przemocy domowej dla mieszkańców Katowic.
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”
- Świetlica Specjalistyczna
- Praca podwórkowa realizowana przez wychowawcę
- Andrzeja 12 a,Katowice
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Katowice, ulica Mikołowska 13a,
telefon: 32/251-15-99, 32/257-14-82.
Pomoc ośrodka adresowana jest do członków rodzin z problemem przemocy oraz osób będących w różnych sytuacjach kryzysowych, w tym w kryzysie związanym z problemem uzależnienia.
W Ośrodku udzielana jest następująca pomoc:
- Pomoc psychologiczna , która obejmuje informację, edukację, wsparcie ,terapię krótkoterminową,psychoedukacyjną grupę wsparcia, grupy treningowe nakierowane na uzyskanie różnych umiejętności (radzenia sobie ze stresem, asertywnego zachowania i ochrony siebie, rozwiązywania konfliktów drogą negocjacji, poprawnego i skutecznego porozumiewania się, radzenia sobie z problemami wychowawczymi z dziećmi).
- Pomoc prawna. Pomoc prawna obejmuje udzielanie porad prawnych, edukację prawną oraz pomoc w pisaniu pism procesowych i urzędowych.
- Pomoc socjalna. Pomoc socjalna opiera się na rozeznaniu sytuacji rodzinnej, zabezpieczeniu niezbędnych potrzeb socjalnych, szczególnie w sytuacji podejmowania działań prawnych oraz zapewnienia schronienia w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Pomoc ta realizowana jest poprzez szczegółowo wypracowany system współpracy z pracownikami socjalnymi Terenowych Punktów Pomocy Społecznej.
- Pomoc interwencyjna. Ośrodek podejmuje interwencje w odpowiedzi na docierające sygnały o przemocy, krzywdzeniu dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Interwencje w zależności od sytuacji, stopnia zagrożenia osób, mają charakter wizyt środowiskowych, rozmów interwencyjnych mających na celu pozyskanie osób do współpracy. Interwencje obejmują również kontakty z instytucjami wymiaru sprawiedliwości (Policja, Prokuratura, Sąd) w celu poparcia spraw klientów, przyśpieszenia ich toku itp. W szczególnych sytuacjach ośrodek „z urzędu” podejmuje działania prawne na rzecz klientów, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji i bezpieczeństwa dzieci.
- więcej o placówkach pomocy społecznej działających na terenie Miasta Katowice na stronie :ops.pl
- Aletermed . Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
- Podgórna 4. 40-055 Katowice
48 32 253 00 40; +48 32 253 76 81
Altemed to : Odział Dzienny Leczenia Zaburzeń Nerwicowych, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnia Psychologiczna, Poradnia leczenia Uzależnień i współuzależnienia, Poradnia Neurologiczna. Wszelkia pomoc jest udzielana pacjentom w ramach NFZ
- Katowicki Instytut Psychoterapii
ul.Franciszkańska 25
40-708 Katowice, Ligota
Tel./Fax. +48 32 25 24 517
Placówka prywatna. Świadczy usługi psychoterapeutycze dla pacjentów w formie psychoterapii indywidualnej, rodzinnej.
- Ośrodek Terapii i Psychoedukacji KOMPAS
- Modrzejowska 27, 42-500 Będzin |
tel.698-44-34-24, (32)730-04-44
www.psychokompas.pl
Placówka zdrowia,świadcząca usługi w ramach NFZ oraz prywatnie. Oferta to Odział Dzienny Psychiatryczny dla dzieci i młodzieży,Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży,Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dorosłych
- Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
40-752 Katowice, ul. Medyków 16
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Masz problem? Czujesz smutek, złość, bezsilność? Skontaktuj się z nami.
Jesteśmy grupą osób pomagających poradzić sobie
w trudnych sytuacjach. Możesz opowiedzieć nam o tym, co przeżywasz.
Zasady Telefonu 116 111:
Anonimowo
Bezpłatnie
Chętnie i Cierpliwie
Dyskretnie
- Rzecznik Praw Dziecka Przemysłowa 30/32
00-450 Warszawa
telefon: (22) 583 66 00
fax: (22) 583 66 96
Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika praw dziecka 800 12 12 12
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka to bezpłatna, działająca całodobowo telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Specyfiką Dziecięcego Telefonu Zaufania jest jego dwoisty charakter z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni on również rolę telefonu interwencyjnego.
Psycholodzy, pedagodzy, prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.
Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00.