Zespół Szkół Nr 3

Projekt „Pamięć81”

Zespół Szkół nr 3 w Katowicach bierze udział w projekcie 

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”.

 Projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!” skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

 W ramach projektu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 60 im. Marii Grzegorzewskiej Specjalnej oraz uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im Henryka Sienkiewicza przygotują szkolny kącik patriotyczno-historyczny, będą uczestniczyć w pokazie filmowym praz konkursach.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie –  pamiec81 

PRZEDSIĘWZIĘCIA W RAMACH PROJEKTU 

PROJEKCJA FILMU „NIE ZABIERAJCIE MAMY”

W tym tygodniu uczniowie klas siódmych oraz ósmych szkoły podstawowej mieli okazję zobaczyć film dokumentalny „Nie zabierajcie Mamy”, który przedstawia historię działaczek Solidarności – kobiet aresztowanych i internowanychw trakcie  trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.). W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, będących naocznymi świadkami aresztowania swoich matek i do dnia dzisiejszego przeżywających tamte chwile, które na zawsze odmieniły ich życie.

W ostatnim tygodniu listopada odbyły się projekcje filmu dokumentalnego „Nie zabierajcie Mamy” dla uczniów liceum.

WYKŁADY

W ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!” nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 w Katowicach wzięli udział w wykładach zorganizowanych przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

SZKOLNE MIEJSCE PAMIĘCI

W naszej szkole powstał kącik patriotyczno-historyczny poświęcony 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego oraz pacyfikacji kopalni „Wujek”. Uczniowie mogą zapoznać się z najważniejszymi informacjami, dotyczącymi grudniowych wydarzeń na Śląsku, obejrzeć fotografie oraz rekwizyty. Wystawa będzie dostępna dla uczniów, rodziców oraz gości odwiedzających naszą szkołę do końca trwania projektu.

LEKCJE HISTORII

W ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!” nauczyciele historii w ostatnim tygodniu listopada przeprowadzili lekcji poświęcone stanowi wojennemu w siódmych i ósmych klasach szkoły podstawowej oraz w klasach licealnych. Uczniowie analizowali testy źródłowe i materiały przygotowane przez IPN oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

WYSTAWA „KOPALNIA STRAJKUJE…STRAJK I PACYFIKACJA KOPALNI WUJEK 13-16 GRUDNIA 1981 R.”

W dniach 29-30 listopada 2021 roku w naszej szkole została zaprezentowana wystawa „KOPALNIA STRAJKUJE… STRAJK I PACYFIKACJA KOPALNI WUJEK 13 – 16 grudnia 1981 roku”. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali wystawę i słuchali opowieści nauczycieli
o tamtych tragicznych wydarzeniach. Największe wrażenie zrobiły na nich zdjęcia i informacje dotyczące górników, którzy stracili wówczas życie.  

Skip to content