Zespół Szkół Nr 3

Projekt Erasmus + w naszej szkole

W poniedziałek 25 października 2021r mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole 10 osobową grupę uczestników projektu „Erasmus +” z Francji. Pan wizytator, dyrektorzy szkół, nauczyciele z regionu Lille przyjechali do Polski w celu wymiany doświadczeń pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Lille jest stolicą regionu Nord-Pas-de-Calais , miastem uniwersyteckim. Do lat 80 XX wieku Lille było głównym miastem zagłębia górniczo-hutniczego. To tu urodził się Charles de Gaulle.

Nasi goście obserwowali zajęcia, rozmawiali z Panią Dyrektor i nauczycielami, oglądali naszą szkołę. Wzięli udział w lekcjach: języka angielskiego, matematyki, edukacji wczesnoszkolnej, rewalidacji, gimnastyki korekcyjnej, logopedii, biofeedbacku, integracji sensorycznej i zajęć kształtujących zainteresowania. Mogli obserwować w jaki sposób zorganizowana jest pomoc psychologiczno – pedagogiczna w praktyce, jak nauczyciele rozwiązują bieżące trudności na lekcjach, jak pracuje pedagog i psycholog z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zachwyceni byli ciepłą atmosferą i pozytywnymi, budującymi relacjami między nauczycielami i uczniami. Nasi uczniowie pomimo niepełnosprawności dali się poznać jako zaangażowani, aktywni, i odpowiedzialni uczestnicy procesu edukacyjnego i terapeutycznego.

Okazało się, że zupełnie inaczej zorganizowana jest praca w szkole francuskiej i polskiej, inne są wyzwania stojące przed systemami edukacji w naszych krajach, ale podobne jest podejście do ucznia, który stoi w centrum naszych starań.

Skip to content